Przedłużamy promocję! -15% na wszystkie pakiety z kodem BEAUTY 🌸
00
dni
:
02
godz.
:
23
min.
:
40
sek.
DIETA | 04 stycznia 2022

OMAD – najbardziej kontrowersyjna dieta gwiazd

Dieta OMAD (z ang. One Meal A Day) polega na spożywaniu jednego posiłku dziennie, zazwyczaj wieczorem. Chociaż wielu celebrytów przyznało się do jej stosowania, zdania na temat wpływu OMAD na organizm są podzielone. Dowiedz się dlaczego.

Image

Jak działa dieta OMAD?

Normalnie glukoza i kwasy tłuszczowe są paliwem dla komórek. Organizm wykorzystuje glukozę do szybkiego pozyskania energii, podczas gdy kwasy tłuszczowe są przechowywane w komórkach tłuszczowych jako trójglicerydy. Ale kiedy stosuje się diety zakładające długotrwały post, te trójglicerydy rozkładają się i są wykorzystywane przez ciało jako energia.

Ponieważ OMAD jest ekstremalną formą postu, osoba będąca w dobrym zdrowiu prawdopodobnie zacznie tracić wagę podczas stosowania tej diety. Jednakże, OMAD może być niebezpieczna, gdy pości się zbyt długo, prowadząc do niedoborów i zaburzeń metabolicznych.

 

Czy dieta OMAD może być korzystna?

Specjaliści dobrze zbadali korzyści i zagrożenia związane z przerywanym postem. Wiele badań wykazało, że jeśli OMAD jest stosowana prawidłowo, z udziałem pożywienia pochodzącego głównie ze źródeł roślinnych, może prowadzić do pozytywnych skutków efektów. Obejmują one regulację glukozy, poprawę metabolizmu, zmniejszenie produkcji insuliny, zmniejszenie stanów zapalnych i zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a także utratę wagi.

 

Jak bezpiecznie stosować dietę OMAD?

Przed zdecydowaniem się na ten rodzaj diety konieczne badań krwi, krzywej cukrzycowej oraz badań kardiologicznych, aby upewnić się, że nie występują niedobory, problemy z metabolizmem glukozy lub choroby układu krwionośnego.

Diety OMAD nie powinny stosować, zwłaszcza bez nadzoru, osoby cierpiące na niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca, wysokie lub niskie ciśnienie krwi lub problemy z sercem, a także niedobory witamin i minerałów. U ludzi z obniżoną odpornością, OMAD może dodatkowo obniżyć odpowiedź immunologiczną organizmu na patogeny. Kobiety muszą zachować szczególną ostrożność, aby przerywany post nie doprowadził do zaburzeń hormonalnych. Nie jest to dieta, którą można stosować w czasie ciąży, karmienia piersią lub gdy planuje się dziecko.

Ważne jest odpowiednie dobieranie pory posiłku. Nie należy jeść zbyt wcześnie w ciągu dnia, ponieważ może to spowodować ospałość i napady głodu przed snem. Nie powinno się też jeść za późno, ponieważ skutkuje to sennością i zmęczeniem następnego dnia.

Należy też uważać na sygnały ostrzegawcze, takie jak zawroty głowy i bezdech senny. Warto prowadzić dziennik poziomów energii i ogólnego nastroju w czasie dzień. Senność, zmęczenie, napady głodu, utrata włosów czy pogorszenie się stanu paznokci świadczą o tym, że OMAD nie służy organizmowi.

Zaleca się także zasięgnięcie rady dietetyka i korzystanie z profesjonalnie ułożonych, pełnowartościowych jadłospisów, aby przeciwdziałać niedoborom witamin i składników odżywczych. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja dieta jest dobrze zbilansowana zamów catering dietetyczny. Sprawdź  menu i wybierz pakiet najbardziej dopasowany do Ciebie.

Literatura:

  1. Stote KS, Baer DJ, Spears K, et al. A controlled trial of reduced meal frequency without caloric restriction in healthy, normal-weight, middle-aged adults. Am J Clin Nutr. 2007;85(4):981-988. doi:10.1093/ajcn/85.4.981
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.