Jak zatem nie utknąć w tej pętli porównywania się z innymi? Aby temu zapobiec powstał ruch body positive nakłaniający do kształtowania pozytywnego obrazu własnego ciała.
Standard piękna w social mediach jest nierealny – idealne ciała, twarze bez niedoskonałości, a to wszystko dzięki filtrom, przerobionym zdjęciom oraz doskonałym pozom. Mimo to nadal scrollujemy Instagram, często łącząc naszą wartość z liczbą polubień i komentarzy.
Na czym polega ciało pozytywność?
Body postive to ruch społeczny powstały w 1966 roku. Koncentruje się na akceptacji wszystkich ciał, niezależnie od wielkości, kształtu, odcienia skóry, płci i zdolności fizycznych. Zwolennicy skupiają się na docenieniu funkcjonalności i zdrowia ludzkiego ciała, a nie jego fizjologicznego wyglądu. Kwestionuje również rolę wpływów kulturowych, społecznych i medialnych w rozwoju naszych relacji z naszym ciałem, samym sobą i tym, jak postrzegamy innych.
Ruch ten koncentruje się głównie na kobietach, uznając, że to one narażone są na większą presję społeczną, aby dostosować się do standardów piękna. Zaburzenia odżywiania są częstsze u kobiet z powodu tego zjawiska społecznego.
Body positive a social media
W badaniu opublikowanym w Today.com 46% dorosłych kobiet twierdzi, że media społecznościowe sprawiają, że czują się skrępowane swoim wyglądem. Ten niepokój i samoświadomość mogą skłaniać ludzi do edytowania swojego wyglądu i poprawiania postrzeganych przez siebie wad, zanim zaczną prezentować swoje zdjęcia w Internecie.
Nie pozwól, aby media społecznościowe dyktowały Twoją pewnością siebie, godnością i poczuciem własnej wartości. Chociaż łatwo jest porównywać się z innymi w mediach społecznościowych, pamiętaj, że ta reprezentacja może być tylko połową historii tego, kim naprawdę są.
Czym może być body positive dla Ciebie?
Ciało pozytywność to przede wszystkim wolność i brak presji. To tak naprawdę coś więcej niż tylko ciało. To dbanie o swoje samopoczucie, emocje oraz pasje. Dzięki niej wyzwolisz się od ciągłego myślenia o tym, co jest w Tobie nieidealne. Kiedy przestaniesz stawiać sobie zbyt wygórowane wymagania, zaczniesz wreszcie cieszyć się życiem. Przestaniesz być własnym wrogiem. Zyskasz za to więcej czasu na pasje, na samorozwój.
Pamiętaj jednak, że body positive NIE jest pretekstem do zaprzestania dbania o siebie.
Jak być bardziej #ciałopozytywną? Wskazówki:
- Koncentruj się na rzeczach, które w sobie lubisz.
- Zrób coś miłego dla swojego ciała. Idź na relaksujący masaż. Zjedz pożywny i dobrze zbilansowany posiłek przy świecach. Nałóż maseczkę i poczytaj książkę.
- Przestań traktować swoje ciało jak maszynę, która wykonuje rozkazy Twojego umysłu.
- Filtruj social media – zacznij obserwować takie profile, które stawiają na retusz i pokazują ciała, takie jakimi są w rzeczywistości.
- Za każdym razem, kiedy negatywnie o sobie pomyślisz, powiedz sobie dwa szczere komplementy.
Pokochaj siebie i zbuduj dobrą relację z samą sobą!