ZDROWA DIETA | 22 lipca 2022

Nakarm swój mózg – co jeść, aby usprawnić jego pracę?

Masz problemy z koncentracją, pamięcią i logicznym myśleniem? Chcesz też zachować równowagę, zdrowie i sprawność intelektualną na długie lata? Zastosuj dietę MIND, nakarm swój mózg i zadbaj o stabilne fundamenty waszej relacji!

Image

Dieta MIND – na czym polega?

Dieta MIND to połączenie diety śródziemnomorskiej i DASH. Została opracowana przez amerykańskich naukowców w Chicago Rush University Medical Center, korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, a zwłaszcza na funkcje mózgu. W rankingu diet opracowanych przez panel ekspertów i opublikowanych w 2021 r. dieta MIND zajęła 5. miejsce na 39 przeanalizowanych diet!

Nieprawidłowa praca mózgu odbija się na całym organizmie, dlatego istotne, aby mówić o żywności zapewniającej jego prawidłową czynność. Często wspomina się o wpływie diety na inne narządy tj. serce, wątroba, nerki, natomiast pomija się kwestię odżywienia mózgu. Co w takim razie jeść, aby usprawnić jego pracę?

Superfood dla Twojego mózgu

Co jeść, aby usprawnić pracę tego narządu? Włącz do swojej diety podane produkty:

 • zielone warzywa liściaste (tj. szpinak, jarmuż),
 • owoce jagodowe (tj. maliny, truskawki, jagody, borówki),
 • orzechy (szczególnie włoskie), nasiona, pestki,
 • chude gatunki mięs,
 • tłuste ryby morskie (tj. łosoś, makrela, tuńczyk),
 • oliwa z oliwek, olej rzepakowy nierafinowany, olej lniany,
 • czerwone wino (niewielkie ilości, do 120 ml dziennie),
 • nasiona roślin strączkowych,
 • gorzka czekolada,
 • kiszonki,
 • zielona herbata.

Aby wspomóc pracę mózgu można dodatkowo zastosować w formie suplementacji olejek CBD – moduluje działanie receptorów mózgu, poprawia samopoczucie i nastrój oraz adaptogeny, np. ashwagandhę, rhodiolę, cytryniec – wspierają regenerację mózgu. Przed ich zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem klinicznym.

Zadbaj o odpowiednią dietę, suplementację, ale również o tryb życia, sen i aktywność fizyczną. Ruch sprzyja przede wszystkim powstawaniu nowych neuronów, poprawia pamięć i koncentrację.

Produkty negatywnie wpływające na mózg

Wyklucz lub mocno ogranicz spożywanie m.in czerwonego mięsa i jego przetworów, masła, margaryny, sklepowych ciast, słodyczy, żółtego sera, produktów smażonych, a także produktów typu fast food.

Nawodnienie

Nie zapominaj o regularnym piciu wody! Woda to podstawowy składnik, w jaki powinno się zaopatrzyć mózg. Jest potrzebna do wszystkich reakcji zachodzących w organizmie. Odwodnienie organizmu, nawet niewielkie wynoszące 1-2%, może poprzez osłabienie przewodzenia impulsów elektrycznych w układzie nerwowym pogorszyć funkcje kognitywne, a także pamięć krótkotrwałą, zdolność skupienia uwagi oraz… wywołać zmiany nastroju!

Zalety diety dla mózgu

Odżywianie zgodne z zaleceniami diety MIND:

 • wspomaga pamięć m.in. semantyczną (odpowiedzialną za zapamiętywanie konkretnych faktów, wzorów i znaczeń słów),
 • polepsza szybkość percepcji,
 • chroni przed demencją, spadkiem funkcji poznawczych i chorobą Alzheimera,
 • obniża ryzyko otyłości,
 • zmniejsza chroniczny stres.

Dieta polecana jest szczególnie dla osób żyjących w stresie, mających problemy z koncentracją i pamięcią, a także z nadciśnieniem oraz z wysokim poziom cholesterolu.

Nie wiesz, czy Twoja dieta jest odpowiednio skomponowana i jednocześnie dobra dla Twojego mózgu? Postaw więc na catering Fit Kalorie! Zamów już dziś swoją porcję zdrowia z dietą BALANCE, a będziesz mieć pewność, że posiłki będą zawierały wszystkie niezbędne składniki do funkcjonowania Twojego organizmu.

Bibliografia:

 1. Berti V., Walters M., Sterling J., Quin, C. G., Logue M., Andrews R., Isaacson R. S. (2018). Mediterranean diet and 3–year Alzheimer brain biomarker changes in middle–aged adults. Neurology, 90:e1789–e1798
 2. Dauncey, M. (2009). New insights into nutrition and cognitive neuroscience: Symposium on ‘Early nutrition and later disease: Current concepts, research and implications’. Proceedings of the Nutrition Society, 68(4), 408-415.
 3. Morris M. C., Nutritional determinants of cognitive aging and dementia. Proceedings of the Nutrition Society, 2012, 71(1), 1-13.
 4. https://draxe.com/nutrition/mind-diet-plan-benefits/
 5. Koch M., Majken K.: MIND diet slows cognitive decline with aging. June 2016 Vol.27 p. 303-304
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.