Aronia
Ten popularny, kwaśnawy owoc, zaliczany do superfoods, zawiera mnóstwo antyoksydantów. Spożywanie aronii nie tylko zwalcza wolne rodniki, ale też chroni serce i układ krążenia. Jest bogata w witaminy C, E i B, a także beta-karoten, wapń, żelazo, miedź, mangan i jod. Zapobiega niektórym chorobom oczu, poprawia trawienie i wzmacnia układ odpornościowy. Według niektórych badań regularne spożywanie owoców aronii może obniżać ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz zmniejszać ryzyko chorób serca i rozwoju nowotworów.
Kiszona kapusta
Przez lata stanowiła podstawę diety polskich chłopów. Jej największą zaletą jest zapobieganie szkorbutowi, chorobie powiązanej z niedoborem witaminy C. Prócz tego, kapusta obniża poziom „złego” cholesterolu, jest więc dobra dla serca. Prócz sporej dawki witaminy C zawiera również witaminy B, K, A i E. Jest bogata w mangan, a także inne niezbędne mikro- i makroelementy: cynk, wapń, potas, żelazo i siarkę. Wytwarzany podczas fermentacji kwas mlekowy ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Ponadto, kapusta jest tania i łatwo ją zakisić w domu.
Kasza jaglana
Zanim pochodzące z Ameryki ziemniaki trafiły do Polski, podstawowym składnikiem diety były przede wszystkim kasze, w tym gryczana i jaglana. Ta druga zawiera wiele witamin i innych składników odżywczych, takich jak witamina E i lecytyna, które wspomagają pamięć i koncentrację, a także pomagają regulować poziom cholesterolu. Osoby na diecie redukcyjnej zapewne ucieszy, że kasza jaglana zawiera niewielką ilość skrobi oraz dużo błonnika i witamin z grupy B. Dzięki właściwościom przeciwwirusowym i przeciwzapalnym stanowi dobrą profilaktykę w sezonie jesienno-zimowym.
Pietruszka
Jest bogata w witaminy C i A, beta-karoten oraz żelazo. Zawiera również witaminy z grupy B, a także wapń, magnez, fosfor, potas, mangan i siarkę oraz naturalne przeciwutleniacze. Działa moczopędnie, wspomaga trawienie i ułatwia wchłanianie pokarmu z jelit. Pomaga zregenerować wątrobę oraz przeciwdziała problemom układu pokarmowego.
Buraki
Chociaż burak jest raczej ubogi w witaminy, zawiera wiele ważnych minerałów – żelazo, potas, magnez i kwas foliowy. Niestety, większość z nich traci swoje właściwości w wyniku gotowania, ważne więc, aby spożywać buraki surowe lub pieczone, aby zachować ich wartości odżywcze. Regularne spożywanie buraków pomaga zapobiec anemii, pomaga poziom cholesterolu, zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych i obniża ciśnienie krwi.
Literatura:
- Sidor A, Gramza-Michałowska A. Black Chokeberry Aronia melanocarpa L.-A Qualitative Composition, Phenolic Profile and Antioxidant Potential. Molecules. 2019 Oct 15;24(20):3710. doi: 10.3390/molecules24203710. PMID: 31619015; PMCID: PMC6832535.