CELLULIT | 04 sierpnia 2023

Szczotkowanie ciała na sucho, a cellulit. Czy to skuteczna metoda?

Cellulit jest powszechnym problemem, który dotyka wiele osób, zwłaszcza kobiet. Cellulit może być trudny do zwalczania, nawet przy regularnym ćwiczeniu i zdrowym odżywianiu. W ostatnich latach pojawiła się jednak metoda, która zdobywa popularność jako potencjalne rozwiązanie – szczotkowanie ciała na sucho. W tym artykule dowiesz się, czy ta metoda jest skuteczna i czy może pomóc w walce z cellulitem.

Image

Czym jest cellulit?

Cellulit to stan, w którym tkanka tłuszczowa gromadzi się pod skórą, tworząc grudki i nierówności. Występuje najczęściej na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach. Cellulit może być spowodowany przez różne czynniki, w tym przez zmiany hormonalne, genetykę, zły styl życia, nadwagę i siedzący tryb pracy. Choć nie jest to stan zdrowotnie niebezpieczny, wiele osób chce się go pozbyć ze względów estetycznych.

Szczotkowanie ciała na sucho

Szczotkowanie ciała na sucho to praktyka, która polega na masowaniu skóry suchą szczotką z naturalnych włókien. Ta metoda pochodzi z ajurwedyjskiej medycyny i była stosowana w Indiach od wieków. W ostatnich latach zyskała popularność na Zachodzie jako sposób na poprawę stanu skóry, redukcję cellulitu i stymulację układu limfatycznego.

Istnieją różne rodzaje szczotek do masażu, ale najczęściej używa się szczotek z naturalnych włókien, takich jak szczotki z włosia roślinnego lub włosia agawy. Proces jest prosty – wykonuje się okrężne ruchy szczoteczką po całym ciele, zwracając szczególną uwagę na miejsca, gdzie cellulit jest bardziej widoczny.

Jak szczotkowanie ciała na sucho może działać na cellulit?

Zwolennicy szczotkowania ciała na sucho twierdzą, że ta metoda może pomóc w walce z cellulitem dzięki kilku czynnikom:

  • Stymulacja krążenia: Masaż szczoteczką może pobudzać krążenie krwi, co może pomóc w lepszym ukrwieniu obszarów dotkniętych cellulitem. To z kolei może pomóc w rozkładaniu komórek tłuszczowych i poprawie kondycji skóry.
  • Stymulacja układu limfatycznego: Szczotkowanie ciała na sucho może również pomóc w stymulacji układu limfatycznego, który odpowiada za usuwanie toksyn z organizmu. Usprawnienie pracy tego układu może przyczynić się do zmniejszenia obrzęków i nierówności spowodowanych przez cellulit.
  • Peeling skóry: Szczotkowanie może delikatnie złuszczać martwy naskórek, co może poprawić teksturę skóry i sprawić, że jest ona bardziej miękka i gładka.

Czy szczotkowanie ciała na sucho naprawdę działa?

Mimo obietnic zwolenników tej metody, istnieje niewiele badań naukowych potwierdzających skuteczność szczotkowania ciała na sucho w zwalczaniu cellulitu. Dotychczasowe badania są ograniczone i często małych rozmiarów. Nie można więc jednoznacznie potwierdzić, czy ta technika rzeczywiście działa.

Warto zaznaczyć, że cellulit to skomplikowany problem, a jego wyeliminowanie może wymagać kompleksowego podejścia, w tym zdrowego stylu życia, ćwiczeń, odpowiedniej diety i innych zabiegów kosmetycznych.

Podsumowanie

Szczotkowanie ciała na sucho jest praktyką, która zdobywa popularność jako metoda walki z cellulitem. Choć wielu zwolenników tej techniki twierdzi, że może ona przynieść korzyści, to naukowe dowody na jej skuteczność są ograniczone. Pamiętaj, że każde ciało jest inne, a rozwiązanie, które zadziałało u jednej osoby, niekoniecznie musi zadziałać u innej. Najważniejsze jest podejście holistyczne i cierpliwość w walce z cellulitem, niezależnie od wybranej metody.

 

Bibliografia:

https://naomedical.com/info/how-long-to-dry-brush-for-cellulite.html

https://www.everydayhealth.com/wellness/dry-brushing/guide/

Sadick N. Treatment for cellulite. Int J Womens Dermatol. 2018 Oct 22;5(1):68-72.

Kruglikov IL, Scherer PE. Pathophysiology of cellulite: Possible involvement of selective endotoxemia. Obes Rev. 2022 Oct 26

 

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.