-15% na dietę Fit Mama z kodem FITMAMA💖
00
dni
:
13
godz.
:
40
min.
:
18
sek.
LATO | 14 lipca 2023

Bezpieczne opalanie: nie opalaj się, zanim nie poznasz tych zasad

Opalanie to jedna z najpopularniejszych czynności podczas wakacji. Promienie słoneczne dostarczają nam witaminy D i mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Niemniej jednak, ważne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie naszej skóry podczas tego procesu. Zanim zdecydujesz się na leżenie na plaży i ekspozycję na słońce, zapoznaj się z poniższymi zasadami, które pomogą Ci utrzymać zdrową skórę i uniknąć negatywnych skutków opalania.

Image

Unikaj najgorętszego słońca

Najważniejsze jest unikanie ekspozycji na słońce w najgorętszych godzinach dnia, czyli od 10:00 do 15:00. W tym czasie promienie UVB są najbardziej intensywne i mogą powodować uszkodzenia skóry. Jeśli jesteś na plaży lub na otwartej przestrzeni, staraj się szukać cienia i chronić swoje ciało przed bezpośrednim działaniem słońca.

Używaj wysokiego filtru przeciwsłonecznego

Wybierając się na plażę, pamiętaj o stosowaniu kremu przeciwsłonecznego o wysokim filtrze. Wybierz produkt o SPF 30 lub wyższym, który zapewni ochronę przed szkodliwymi promieniami UVB i UVA. Nałóż krem na skórę około 15-30 minut przed ekspozycją na słońce, a następnie regularnie go powtarzaj co 2-3 godziny oraz po każdym kontakcie z wodą.

Ochrona oczu i głowy

Nie zapominaj o ochronie oczu i głowy. Noszenie okularów przeciwsłonecznych o filtrze UV pomoże chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dodatkowo, zaopatrz się w kapelusz lub chustkę, aby chronić skórę głowy przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Odzież ochronna

Wybierając ubranie na plażę, postaw na lekkie, długie koszule i spodnie. Odpowiednia odzież pomoże zminimalizować ekspozycję skóry na promienie słoneczne. Unikaj luźnych tkanin, które mogą przepuszczać promienie UV, a zamiast tego wybierz specjalne ubrania ochronne, które są wykonane z materiałów blokujących promieniowanie UV.

Pij dużo wody

Podczas opalania łatwo jest odwodnić się, dlatego pamiętaj o regularnym spożywaniu wody. Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu pomoże w utrzymaniu elastyczności skóry i ogólnego zdrowia.

Monitoruj swoją skórę

Regularnie monitoruj swoją skórę pod kątem zmian. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak pieprzyki, które zmieniają kształt, wielkość lub kolor, skonsultuj się z dermatologiem. Wczesne wykrycie i leczenie raka skóry może być kluczowe dla skutecznego wyleczenia.

Pamiętaj, że zdrowa skóra jest kluczowa dla długoterminowego dobrego samopoczucia. Bezpieczne opalanie to nie tylko ochrona przed oparzeniami słonecznymi, ale także minimalizowanie ryzyka wystąpienia raka skóry i innych szkodliwych efektów działania promieniowania UV. Działając zgodnie z powyższymi zasadami, będziesz mogła cieszyć się wakacjami, zachowując zdrową i piękną skórę.

 

Bibliografia

https://www.gov.pl/web/psse-wrzesnia/12-sposobow-na-zdrowie—europejski-kodeks-walki-z-rakiem

https://www.termedia.pl/onkologia/Unikanie-slonca-rownie-niebezpieczne-jak-palenie-tytoniu-,21647.html

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.