MELATONINA | 29 marca 2024

Melatonina i jej wpływ na hormony żeńskie

Melatonina, powszechnie określana jako "hormon snu", pełni kluczową rolę w regulacji snu i czuwania. Jej wpływ na funkcjonowanie hormonów żeńskich oraz zdrowie reprodukcyjne jest równie istotny i wymaga uwagi. W niniejszym artykule dokładniej przyjrzymy się temu zagadnieniu, ponadto przedstawię Ci wskazówki dotyczące naturalnego zwiększenia poziomu melatoniny.

FIT KALORIE BLOG (WYRÓŻNIAJĄCY) 2024 03 28T152939.712

Regulator snu i nie tylko

Melatonina, wytwarzana głównie przez szyszynkę mózgową, pomaga naszemu organizmowi dostosować się do cyklu dnia i nocy. Jej poziom zaczyna wzrastać wieczorem, osiągając maksimum w nocy, co przygotowuje ciało do snu. Jednakże, melatonina ma również szersze działanie niż tylko regulacja snu – jest związana z funkcjonowaniem innych układów, w tym hormonalnego.

Powiązanie z hormonami żeńskimi

Melatonina może mieć istotny wpływ na hormony żeńskie, takie jak estrogen i progesteron. Niektóre badania sugerują, że melatonina może działać antyestrogenowo. Może mieć to znaczenie w kontekście chorób związanych z nadmiernym działaniem estrogenów, takich jak rak piersi czy endometrium. Mechanizm działania obejmuje m.in. hamowanie ekspresji receptorów estrogenowych i działanie przeciwnowotworowe.

Melatonina a endometrioza i PCOS

W przypadku endometriozy, melatonina może działać przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, co może przynosić ulgę w przypadku przewlekłego bólu związanego z tą chorobą.

Zaś u kobiet z PCOS, melatonina może wpływać korzystnie na regulację cyklu miesiączkowego poprzez wspieranie dojrzewania pęcherzyków i owulacji, co jest kluczowe dla poprawy płodności u pacjentek z tą chorobą.

Mimo obiecujących wyników, konieczne są dalsze badania nad wpływem melatoniny na funkcjonowanie hormonów żeńskich oraz jej potencjalne zastosowania terapeutyczne w przypadku różnych schorzeń, w tym endometriozy i PCOS.

Zwiększ naturalnie poziom melatoniny w organizmie 

Aby naturalnie zwiększyć poziom melatoniny w organizmie, zrezygnuj z nadmiaru cukru, alkoholu i kofeiny, które mogą obniżać jej produkcję. Ważne jest również, abyś chodziła spać najlepiej między 22:00 a 22:30. Przed snem zapewnij sobie chłodne i ciemne otoczenie do spania poprzez przewietrzenie pokoju przed snem. Unikaj urządzeń elektronicznych co najmniej godzinę przed snem. Dodatkowo, wprowadź do diety produkty zwiększające produkcję melatoniny tj. płatki owsiane, banany, wiśnie, orzechy włoskie, oliwa z oliwek, ananas i jęczmień. Zadbaj o prawidłową pracę jelit i odpowiednie nawodnienie, a w razie potrzeby, rozważ suplementację melatoniny w ilości zalecanej przez lekarza lub dietetyka klinicznego. 

Podsumowanie

Melatonina, ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne, przeciwbólowe i regulacyjne, może być obiecującym kierunkiem terapeutycznym w leczeniu i profilaktyce chorób związanych z zaburzeniami hormonalnymi u kobiet. Jednakże, aby lepiej zrozumieć jej mechanizmy działania i skuteczność, niezbędne są dalsze badania kliniczne i eksperymentalne.

BIBLIOGRAFIA:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4307288/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31139144/ 

https://scholars.uthscsa.edu/en/publications/protective-role-of-melatonin-in-progesterone-production-by-human

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6834401

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6943797/ 

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.